خرید آنلاین فایل{دانلود تحقیق در موردتفسیری بر نهج البلاغه}

دانلود تحقیق در موردتفسیری بر نهج البلاغه|50526387|xmq|
در این صفحه از وب سایت برتر با شما هستیم با دانلود تحقیق در موردتفسیری بر نهج البلاغه

نام فایل : تفسیری بر نهج البلاغه


فرمت : .pptx


تعداد صفحه/اسلاید : 36


حجم : 1 مگابایتتفسیری بر نهج البلاغه
حقوق شناسی

اهداف:
هدف ار ارائه مطالب فصل حقوق شناسی این است که خواننده :
با مفهوم واژه حق و کاربرد آن در نهج البلاغه آشنا شود.
به جایگاه حقوق در نهج البلاغه پی ببرد.
مفهوم حقوق مداری را دریابد.
با حقوق متقابل آشنا شود.
اقسام حقوق را بداند.
به پیامدهای پایبندی به حقوق دیگران و زایل کردن آنان توجه نماید.
الف) مفهوم شناسی حق
حق در نهج البلاغه در پنج معنا به کار رفته است که دو معنای آن حقیقی و سه معنای آن اعتباری است که عبارتند از :
حق به معنای واقعیت و امر واقعی ، یعنی به واقعیت عینی و خارجی، حق گفته می شود. مثلا مرگ امری واقعی است، از این رو حق است.
فَإِنَّهُ وَاللهِ الْجِدُّ لاَ اللَّعِبُ، وَالْحَقُّ لاَ الْكَذِبُ، وَمَا هُوَ إِلاَّ الْمَوْتُ أَسْمَعَ دَاعِيهِ، وَأَعْجَلَ حَادِيهِ
سوگند به خدا!امر مهمی است، واقعیت است و شوخی نیست! حق است و دروغ پردازی نیست، و این امر واقعی، مرگ است که منادی آن دعوتش را شنواند و سرود خوان آن همه را شتابان خواند!
همچنین است کروی بودن زمین و سیال بودن مایعات و سوزان بودن آتش.

سید رضی، نهج البلاغه، خطبه 132 .

حق به معنای حقیقت، یعنی به ادراک مطابق با واقع که حقیقت است، حق گفته می شود. مثلا ادراک اینکه مرگ وجود دارد و اعتراف بدان یک حقیقت است، از این رو حق است.
[وتبع جنازة فسمع رجلاً يَضحك، فقال عليه السلام :] كَأَنَّ الْمَوْتَ فِيهَا عَلَى غَيْرِنَا كُتِبَ، وَكَأَنَّ الْحَقَّ فِيهَا عَلَى غَيْرِنَا وَجَبَ، وَكَأَنَّ الَّذِي نَرَى مِنَ الاََْمْوَاتِ سَفْرٌعَمَّا قَلِيلٍ إِلَيْنَا رَاجِعُونَ! نُبَوِّئُهُمْأَجْدَاثَهُمْنَأْكُلُ تُرَاثَهُمْ كَأَنَّا مُخَلَّدُونَ، قَدْ نَسِينَا كُلَّ وَاعِظٍ وَوَاعِظَةٍ، وَرُمِينَا بِكُلِّ جَائِحَةٍ.
[و امام علی(ع) در پی جنازه ای می رفت، شنید مردی می خندد، فرمود:] گویا مرگ را در دنیا بر جزء مانوشته اند، گویا حق( مرگ) را در آن برعهده جز ما گذاشته اند، گویی آنچه از مردگان می بینیم، مسافرانند که به زودی نزد ما می آیند آنان را در گورهایشان جای می دهیم و میراثشان را می خوریم، گویا ما پس از آن جاودان به سر می بریم. سپس پند پند دهندگان [ اعم از زن و مرد] را فراموش می کنیم و به هر بلا و آفتی گرفتار می شویم.

همان حکمت 122 .
همچنین است ادراک و اعتراف به کروی بودن زمین و سیال بودن مایعات و سوزان بودن آتش. این دو معنا، معانی حقیقی حق هستند؛ اما معانی اعتباری آن عبارت است از :
حق به معنای اجازه و رخصت، مثلا وقتی می گوییم آدمیان حق پرسش دارند، معنایش این است که رخصت دارند و در استفاده از این حق مخیرند، و این امر برای آنان مجاز است. یکی از یاران علی(ع) پرسشی نااستوار و ناسنجیده از امام کرد و حضرت آن را پاسخ داد و بر حق پرسش گری آدمیان تاکید کرد و فرمود.
« وَ لَک ... حَقُّ المَساَلَهِ: تو را ... حق پرسش است.»
همچنین حق مسکن، حق شغل و حق انتخاب همسر.
حق به معنای استحقاق، یعنی سزاواری، یعنی سزاواری شخص نسبت به چیزی. امیرمومنان علی(ع) در نامه ای به یکی از کارگزارانش چنین نوشته است:
فَلْيَكُنْ أَمْرُ النَّاسِ عِنْدَكَ فِي الْحَقِّ سَوَاءً،
پس باید کار مردم در آنچه حق است (استحقاق آن را دارند و سزاوار آن هستند) نزد تو یکسان باشد!
همچنین است حق تشویق و تنبیه، حق پاداش و مجازات.
حق به معنای طلب مطالبه، یعنی کسی از دیگری مطالبه و انتظاری داشته باشد و به طور متقابل این امر برای آن دیگری هم لحاظ شود. مانند حق مردم بر زمامداری، و بالعکس.
حَقُّ الْوَالِي عَلَى الرَّعِيَّةِ، وَحَقُّ الرَّعِيَّةِ، عَلَى الْوَالِي،
حق زمامدار بر مردم، و حق مردم بر زمامدار.
آنچه در حقیق شناسی مطرح است، شناخت حقوق اعتباری و لحاظ کردن رعایت آنهاست که در ایم صورت مناسبات و روابط انسانی جایگاه درست خود را می یابد.
همچنین است حق دو همسر نسبت به همه، حق پدر و مادر به فرزندان، و حق فرزندان به پدر و مادر.
ب) جایگاه حقوق
شناخت حقوق و توجه به حقوق متقابل و محور قرار گرفتن حقوق در زندگی، بنیان زندگی سالم و سعادت آمیز است. تاز مانی که آدمیان به حق های گوناگون واقف نشوند و رعایت آن حقوق را محور رفتار مناسبات خود قرار ندهند، زندگی انسانی از تکیه گاهی محکم برخوردار نخواهد شد. بسیاری از ستمگری ها و بی عدالتی و بی عدالتی ورفتارهای غیر اخلاقی، از نشناختن حقوق و نا آگاهی به حقوق دیگران و عدم پایبندی به حقوق بر می خیزد. بنابریان از عوامل مهم و اساسی اصلاح رفتارها، مناسبات و کردارها، حقوق شناسی و پایبندی به حقوق است.
امیرمومنان علی (ع) در دورانحکومت خویش در مطرح کردن حقوق و پایبندی به آن تلاش بسیار کرد. در اندیشه امام، حق آموختنی است و تازمانی که مردم حرمت نیابند و حقوق مداری را نیاموزند و برمبنای آن تربیت نشوند، نظام اجتماعی و سیاسی و حکومتی به درستی حقوق مدار نمی شود ؛
و رعایت حقوق و مطالبه حقوق و ادای حقوق به طور همه جانبه معنا نی یابد. از این رو، امام (ع) بیش از هر چیز بر این تاکید داشت که مردنم و زمامداران و کارگزاران با حقوق مداری آشنا سازد و خو دهد تا همه تابع حقوق و حدود شوند و مناسبات و روابط انسانی، آن سال که باید شکوفا گردد. پیشوای حقوق مداران درباره اهمیت حقوق انسان ها و رعایت و پاسداری آن فرموده است:
جَعَلَ اللهُ سُبحَانَهُ حُقُوقَ عِبَادِهِ مُقَدمَه لِحُقُوقِهِ، فَمَن قَامَ بحُقُوقِ عِبَادِ اللهِ کِانَ ذِلک موُدِیا الَی القِیَام بحُقُوقِ اللهِ.
خدای سبحان حقوق بندگانش را پیش روی حقوق خود گردانیده. پس هر که حقوق بندگان خود را رعایت کند، این کار به رعایت کردن حقوق خداوند بیانجامد.

خوانساری، شرح غرر الحکم و درر الکلم، ج3، ص 370 .
امام علی (ع) حقوق مردم را تا این اندازه والا معرفی کرده اسیت؛ پس مشخص است با چنین دیدگاهی در حقوق شناسی، رفتار دینی و سلوک انسانی و مناسبات حکومتی و مدیریتی چگونه خواهد بود و انسان ها تا چه اندازه حرمت و کرامت خواهند یافت و پاس داشتن حقوقشان چه اعتباری خواهد داشت.
ج)حقوق مداری
حقوق مداری بدین معناست که محور و اساس مناسبات و روابط انسانی بر حقوق شناسی و پایبندی به حقوق قرار گیرد و همه چیز تابع حقوق گردد. امیر مومنان علی(ع) در نخستین خطبه ا ی که پس از تصدی حکومت ایراد کرد چنین فرمود:

....

مطالب دیگر:
📂دانلود پاورپوینت تئوری پورتفولیو (فصل ششم کتاب مدیریت سرمایه گذاری تالیف جونز ترجمه تهرانی و نوربخش)📂دانلود پاورپوینت تئوری بازار سرمایه (فصل نهم کتاب مدیریت سرمایه گذاری تالیف جونز ترجمه تهرانی و نوربخش)📂دانلود پاورپوینت بازارهای کارا (فصل دهم کتاب مدیریت سرمایه گذاری تالیف جونز ترجمه تهرانی و نوربخش)📂کلیات و معانی حق و صدق نزد حکمای اسلامی📂دانلود پاورپوینت اندازه گیری عملکرد پرتفلیو (فصل یازدهم کتاب مدیریت سرمایه گذاری تالیف جونز ترجمه تهرانی و نوربخش)📂سحر و جادو📂دانلود پاورپوینت تجزیه و تحلیل اقتصاد بازار (فصل دوازدهم کتاب مدیریت سرمایه گذاری تألیف جونز ترجمه تهرانی و نوربخش)📂دانلود پاورپوینت تجزیه و تحلیل صنعت (فصل سیزدهم کتاب مدیریت سرمایه گذاری تألیف جونز ترجمه تهرانی و نوربخش)📂آداب معاشرت در قرآن📂دانلود پاورپوینت تجزیه و تحلیل شرکت (فصل چهاردهم کتاب مدیریت سرمایه گذاری تألیف جونز ترجمه تهرانی و نوربخش)📂دانلود پاورپوینت تجزیه و تحلیل تکنیکی (فصل پانزدهم کتاب مدیریت سرمایه گذاری تألیف جونز ترجمه تهرانی و نوربخش)📂دانلود پاورپوینت برگ اختیار معامله (فصل شانزدهم کتاب مدیریت سرمایه گذاری تألیف جونز ترجمه تهرانی و نوربخش)📂دانلود پاورپوینت قیمت و بازده اوراق قرضه (فصل هفدهم کتاب مدیریت سرمایه گذاری تألیف جونز ترجمه تهرانی و نوربخش)📂دانلود مجموعه نمونه سوالات تستی مدیریت سرمایه گذاری و ریسک با پاسخنامه (سری اول)📂دانلود پاورپوینت سیر تحولات نظریه های سازمان و مدیریت(فصل اول کتاب مدیریت عمومی الوانی)📂دانلود پاورپوینت برنامه ریزی، برنامه ریزی جامع و استراتژیک (فصل دوم کتاب مدیریت عمومی دکتر الوانی)📂دانلود پاورپوینت مدیریت فشار روانی📂دانلود پاورپوینت مدیریت کارراهه📂دانلود پاورپوینت مدیریت كیفیت جامع📂دانلود پاورپوینت (اسلاید) مدیریت مذاکره📂دانلود پاورپوینت مدیریت مسیرهای شغلی و رفتارهای منصفانه📂مقاله در مورد بررسی اقتصادی در رابطه با راه اندازی كتابفروشی📂مقاله بررسی ساختار و شیوه مدیریت دبیرستان فرقان كرج📂مقاله بررسی سازه ها و راههای ارتقای اثر بخشی نیروی كار📂مقاله درمورد بررسی سیستم اندازه گیری عملکرد در بیمارستان